Kedinizdeki Deri Problemlerinin Kontrolü

Eğer bir kediniz varsa onların tüylerini temiz tutmak için gösterdiği çabayı görmüşsünüzdür. Bu son derece iyi bakımlı dış görünüm sayesinde onu rahatsız eden deri sorunlarını tespit etmek biraz zaman alabilir. Hatta bazen sürekli kaşıntı, tüy dökülmesi veya sonuçta ortaya çıkan görünür yaralar ortaya çıkmadan bu tür bir iritasyonu fark edemeyebilirsiniz bile. Sorunu Ortaya Çıkar Çıkmaz Tespit Etmenin Yolları

Kedinizin bir deri problemi olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Normalde kedinizin tüyleri temiz ve yumuşaktır. Ayrıca okşadığınızda derisinin pürüzsüz olduğunu hissetmelisiniz. Herhangi bir kızarıklık, yumru, pullanma veya herhangi bir iritasyon belirtisi olmamalıdır. Kırmızı leke, sivilce, yara kabuğu, açık yara, pul pul lekeler veya tüy dökülmesi gibi olaylar gözlemlerseniz, bu durum kedinizin tedavi gerektiren bir deri problemi bulunduğu anlamına gelebilir. Aynı zamanda deriden gelen kokuda bir değişiklik bulunup bulunmadığına, özellikle bazı bölgelerde aşırı kaşıntı, sürekli yalama veya sürtünme varlığına dikkat edin.

Kedinizde kaşıntı problemi mi var? Aşağıdaki deri problemleri kedinizi aşırı rahatsız edebilir:

Genel Enfeksiyonlar

Mantar enfeksiyonları en tipik görülenlerin başında gelir. Saç kıran ve maya mantarının sonucu oluşan enfeksiyonlar kedinizin yaşadığı deri sorunlarının olası nedenlerinden ikisidir. Bu enfeksiyonlar ailenin diğer üyelerine de geçebileceği için erken tespit etmek son derece önemlidir.

Kuşkusuz kediler de aynen sizin gibi parazit ve virüslerin saldırılarına karşı son derece açıktır. Pire ve bitler kedinizin sadece kaşınmasına neden olmaz, aynı zamanda daha büyük çaplı deri problemleri için bir başlangıç noktası olabilirler. Kediniz sokağa hiç çıkmayan bir kedi olsa bile pire ve kene ısırıklarına karşı kedinizi koruma amaçlı ilaçların kullanılması yine de akıllıcadır. Bu konuda önerileri için veteriner hekiminize başvurun. Belirli enfeksiyonlar sıklıkla deri iritasyonlarının yan etkilerine sahiptir. Bunlardan biri Journal of Feline Medicine and Surgery dergisine göre kovpoks virüsüdür ve bu virüs hastalığı taşıyan sıçanlardan kedilere geçmektedir. Bu virüs her ne kadar ABD’de çok yaygın olmasa da Avrupa’da daha sık görülmektedir.

Çevresel Etkiler

Kedinizin derisi söz konusu olduğunda yaşadığınız çevre kediniz üzerinde üç farklı boyutlu etkiye sahiptir:

  • Çevresel alerjiler: polen, toz ve küf kedilerde deri sorunlarına neden olabilen en yaygın üç alerjendir. Sorunun bu olup olmadığının tespitinde veteriner hekiminiz size yardımcı olabilir. Eğer öyleyse ortamı temizlemek ve kedinizi polen, toz ve küfe maruz kalabileceği bölgelerden uzaklaştırmak için gerekli tüm adımları atın.
  • Gıda alerjileri: Deri problemleri gıda alerjisi semptomlarındandır. Aynı zamanda kusma ve ishal gibi sindirim problemleri yaşayan kedilerde bir diğer uyarı işareti olarak deri problemleri de görülebilir.
  • İlaçlar: Kedinizin gördüğü ilaç tedavisi yan etkilere neden olabilir ve bu da deri problemlerini beraberinde getiriyor olabilir. İlaç kullanımını kesmeden veya tedaviyi değiştirmeden önce veteriner hekiminizle iletişime geçin.

Sizin Yapabileceğiniz Şeyler

Kedinizin neden aşırı kaşındığı ve kendisini yaladığı konusunda halen emin olamayabilirsiniz. Bu durumda gerekli tedaviyi öğrenmek için veteriner hekiminizden bir randevu alın. Bu problemlerden biriyle ilgili kedinizin ilaç tedavisine gereksinimi olabilir. Sorunun daha da kötüleşmediği ve iyiye doğru gittiği konusunda emin olmak için ilaç tedavisine başladıktan sonra kedinizi sürekli gözlemlemeniz son derece önemlidir. Eğer sorun yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamamışsa başka deri problemleri söz konusu olabilir. İhtiyaç duyulan tedaviden emin olmak için bir veteriner hekim kontrolü faydalı olur. Veteriner hekiminizin deri tahrişine neden olan şeyi tespit etmesine yardımcı olmak için tespit etmiş olduğunuz tüm belirtilerin bir listesini yapmanız son derece önemlidir.

Kedinizi çok sevdiğinizden ve onu rahatsız görmekten nefret ettiğinizden eminiz. Kediler her ne kadar kendilerini temizleme konusunda uzman olsalar da tüyleri ve derisini herhangi bir soruna karşı düzenli kontrol edin ve koku, kaşınma ve temizleme rutinlerinde herhangi bir değişiklik olup olmadığı konusunda gözünüzü onun üzerine tutun. Bu tür sorunlara ne kadar çabuk müdahale edilirse kediniz açısından o kadar iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

TEPEYE DÖN