KÖPEĞİNİZİN FAZLA KİLOSU MU VAR? BU KONUYU HAFİFE ALMAYIN

İngiltere’de her 3 evcil hayvandan 1’inin aşırı kilolu veya obez olduğunu biliyor muydunuz?* Çoğumuz, köpeğimizin fazla kilolu olduğunu fark etmeyiz, zira kilo zamanla ilerlediği için göz ardı edilmesi son derece kolaydır. Bu durum hemen önünüzde cereyan etse de, uzun zamana yayılmış şekilde alınan birkaç kilo hemen fark edilmeyebilir. Bununla birlikte, bu durum gerçekten ciddi bazı sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

FAZLA KİLOLU OLMAK NEDEN TEHDİT OLUŞTURUR?

Köpeğinizin sadece birkaç kilo aldığını fark etseniz bile, sağlığını ne boyutta etkileyebileceğinin bilincinde olmayabilirsiniz. Köpeğinizin normale göre sadece %20 daha kilolu olması bile şeker hastalığı, osteoartrit, üriner sistem taşları veya kalp rahatsızlığı gibi ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir.

Ayrıca fazla kilo köpeğinizin genel sağlığı, mutluluğu ve yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkilere neden olmasının yanında, sağlıklı bir kiloya sahip evcil hayvanlara göre yaşam süresini de ciddi anlamda kısaltır.

Köpeğimin fazla kilosu mu var?

Köpeğiniz size göre iyi görünebilir, ancak ideal kilo büyüklüğü ve cinsine göre değişir. Veteriner hekiminiz, köpeğinizin ideal kilosunun ne olduğunu size söyleyecektir. Sağlık kontrolleri arasında, köpeğinizin sağlıklı kilosunu koruyup korumadığını değerlendirebilirsiniz. Elinizi yan tarafına koyun ve kaburgaları hissetmesi zorsa veya imkansızsa, köpeğinizin fazla kilolu olma ihtimali yüksektir.

İşte sizin de fark edebileceğiniz diğer obezite belirtileri:

  • Belirgin bir bel kaybı
  • Yaka gevşetilme ihtiyacı duyuyor
  • Yürümekte zorlanma
  • Yavaş hareket
  • Nefes darlığı
  • Hırçınlık
  • Her zamankinden daha fazla uyku

Köpeklerde kilo almanın nedenleri nelerdir?

Kilo alma, vücuttaki yağ miktarının artmasının sonucudur. Bu, özellikle egzersiz eksikliği ile birlikte çok fazla yemek yemekten kaynaklanır. Fakat katkıda bulunan başka faktörler de olabilir.

YAŞ

Yaşlı köpekler daha az aktiftir, daha az enerjiye sahiptir ve daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar; bu nedenle, yaşa göre formüle edilen beslenme kilosu ve genel sağlığı için yaşamsal önem taşır.

IRK

Bazı köpek ırkları kilo almaya daha yatkındır

KISIRLAŞTIRMA

Klinik çalışmalar, kısırlaştırılmış köpeklerin temel metabolizmasının daha düşük olduğunu ve az kaloriye ihtiyaç duyduğunu göstermiştir

TIBBİ PROBLEMLER

Çok nadiren kilo alımı, spesifik bir tedavi gerektirebilecek bir tıbbi bozukluk ile ilişkilidir

AŞIRI BESLEME

Sınırsız mama erişimine sahip köpekler, anlaşılır bir şekilde ihtiyaç duyduklarından daha fazlasını yiyebilirler ve buna aile üyelerinin fazladan verdiği ev yemekleri de dahildir

AŞIRI YEME

Birçok ticari gıda tadı iyileştirmek için aşırı tuz ve yağ yüklüdür, ancak bu da köpeğiniz oburlaşmasına neden olabilir

Köpeğinizle egzersiz yapmak

Köpeğinizi doğru mamalarla beslemenin yanında ona düzenli egzersiz yaptırmanız sağlıklı kilo vermesini sağlayacaktır. İşte köpeğinizle birlikte yapabileceğiniz birkaç egzersiz tavsiyesi.

Aralıklarla köpek yürüyüşleri

Köpeğinizi tasmayla yürüyüşe çıkartın. Yürüyüş sırasında aralıklarla köpeğinizin ve sizin kalori yakmanızı sağlamak için koşu ve merdiven çıkma egzersizleri de yapın.

Köpek çömelme egzersizi

Çömelmeye hazırlık olarak bacaklarınızı omuz hizanızda açın. Çömelirken köpeğinize en sevdiği oyuncağıyla dokunun. Kalkarken oyuncağı kafa hizanızın yukarısına kaldırarak köpeğinizi onu yakalamak için sıçramaya teşvik edin. Bu egzersiz evde veya dışarıda yapılabilir.

Köpek sobelemece

Aynen çocukken arkadaşlarınızla yaptığınız gibi köpeğinizle parkta veya arka bahçenizde ve hatta evinizde sobelemece oynayın. Köpeğiniz sizi yakalamaya çalışırken ikiniz de kardiyo egzersizi yapmış olacaksınız.

Önerilen Mama Super Natural
TEPEYE DÖN